Letošní veletrh solárních technologií Intersolar v německém Mnichově je za námi a opět jsme byli u toho. Tedy alespoň jako návštěvníci. Přinášíme Vám několik fotek a krátký pohled na proběhlý veletrh.

 

Letošní Intersolar se svým rozsahem velmi podobal tomu loňskému. Oproti roku 2013, kdy veletrh obsadil 12 pavilonů, se tentokrát vešel do 6 a půl pavilonu. Stagnace solárního byznysu se tedy projevila i na veletrhu. Přesto jsme už na první pohled cítili, že se na solárním trhu něco pohnulo a jakoby nabralo druhý dech. A to i přes ne vždy zcela příznivé podmínky v jednotlivých zemích.

Evidentně největším lákadlem byl tentokrát pavilon B1, který byl celý vyhrazen výrobcům úložišť pro energii získanou (nejen) ze slunce. Byla k vidění velkokapacitní řešení pro velké zdroje energie, ale i baterie pro rodinné domy. Varta, Samsung, Solutronic a samozřejmě Tesla Energy se svojí horkou novinkou Tesla Powerwall. Ta je dnes k dostání s kapacitou 7 nebo 10 kWh za cenu kolem 100 tisíc včetně DPH. Svá žhavá želízka zde představili i výrobci elektromobilů. A že jich bylo! Tesla Motors, Mercedes, BMW, Nissan, Renault a další. Vystavené vozy se blýskaly a jejich otevřené přední i zadní kapoty působily, že snad ani nemají motor, ale jen prostor pro zavazadla.

U dalších dvou pavilonů nešlo přehlédnout největší světové hráče na poli fotovoltaických střídačů. SMA, Fronius, Kostal, Studer a mnoho dalších výrobců, u jejichž obřích expozic jsme si připadali spíše jak v restauraci. Pivo, káva a další dobroty a samozřejmě armáda usměvavých obchodníků připravených sdělit jakékoliv informace k vybranému modelu střídače. Ale ani tady to nebylo jen o střídačích. Většina z nich už nabízí řešení s bateriemi a prvky inteligentního domu, tedy propojení střídačů s chytrými spotřebiči a ještě chytřejšími PLC, které to všechno řídí.

Energy management se tak prolínal celým veletrhem. Monitoring spotřeb, ukládání eneregie a její co nejefektivnější využívání. To byla nosná témata dalších pavilonů, ale i celé výstavy. Zbylé pavilony patřily výrobcům solárních panelů, kabelů a montážních prvků, a poslední půlpavilon patřil výrobcům technologií pro obnovitelné zdroje vytápění.

Zdá se, že solární byznys jede dál a máme se na co těšit.